fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

NGBB Kütüphanesi

image

NGBB Kütüphanesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Kütüphanesi, botanik bilimi ile ilgilenenler için düzenlenmiş bir ihtisas kütüphanesidir. 2002 yılında kurulan ve 2009 itibari ile yeni binasına taşınan kütüphane, sunmakta olduğu ahşap ortamıyla da araştırmalar için huzurlu bir mekân sunmaktadır. İstanbul Valiliği, İl, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne yaptığımız başvuru sonucu kütüphanemize gelerek inceleme yapan uzmanların onayı üzerine 13.09.2009 tarihinde NGBB Kütüphanesi resmi bir kimlik kazanmıştır. Kütüphanemizde botanik, ağaçlar, çalılar, ansiklopedik danışma kaynakları, konusal sözlükler, Türkiye ve Dünya Flora kitapları, sistematik, biyoloji, ekoloji, etnobotanik, Dünya Botanik Bahçeleri, Bitki Hastalık ve Zararlıları, Botanik Çizimleri, Çocuk Kitapları, Doğa - Çevre Koruma (Ekoloji), Kongre ve Seminerler, Projeler, Tarım, Tezler vb. konularında kitaplar mevcuttur. Kütüphane Koleksiyonu 5.483 kitap, 160 süreli yayın, 397 makale ve 70 CD, DVD oluşmaktadır.

Kütüphane Kullanım Kuralları:

NGBB Araştırma Kütüphanesi araştırmacılara, üniversite öğrencilerine, ziyaretçilere ve NGBB çalışanlarına hizmet eder. Botanik Bahçesinin merkez adasında bulunmaktadır. NGBB Araştırma Kütüphanesi yararlanmak isteyen araştırmacıların kütüphaneye üye olması gerekmemektedir. İsteyen herkes kütüphanenin açık olduğu saatlerde kütüphaneden faydalanabilirler. Basılı ve dijitalleştirilmiş kaynakları kullanabilirler. Fakat dışarıya kitap ödünç alamazlar.

Kütüphane içinde uyulması gereken kurallar:

Kütüphaneye yiyecek ve içeçekle girilmesi yasaktır.
Resmi tatillerde ve Bilimsel faaliyetler için zorunlu durumlarda kütüphane ziyarete kapalı olabilir.
Aradığınız kaynağa ulaşmak için ngbb.org.tr adresindeki kütüphane e-katoloğundan tarayarak aradığınız kitapların kütüphanede olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kütüphane Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 09.30-12.00 ile 13.00-17:00