Bahçıvan Çocuklar Projesi

Bahçivan Cocuklar Projesi

 

 

2006 - 2007 eğitim öğretim yılından beri sürdürülen Ali Nihat Gökyiğit Vakfı’nın desteklediği bir projedir. Bugüne kadar “Bahçıvan Çocuklar Projesi” nde toplam 348 minik bahçıvan yetiştirildi. Bu projede her çocuk kendileri için ayrılan tarlada yıl boyunca pratik bahçıvanlık dersleri alırken yetiştirdikleri birbirinden lezzetli sebzelerin tadına baktılar. Bitkiler dünyasını tanıtmak ve sevdirmek amacıyla çıktığımız bu yolda çocuklar, ekolojik döngüyü, dengeli beslenmeyi, doğal kaynakların durumunu, doğanın sanat ile işbirliğini, canlıların dünyasını doğada gözlem yaparak “yaparak ve yaşayarak” öğrenme yöntemiyle keşfetme fırsatı buluyorlar. Çocukların yaratıcılıklarını, özgüvenini ve bedensel sağlıklarını olumlu yönde etkileyen bu proje bir eğitim öğretim dönemi boyunca devam etmektedir.

Kazanımlar: Birey, çevre ve toplum arasındaki karşılıklı etkileşimi fark etmek ve toplum, ekonomi, doğal kaynaklara ilişkin sürdürülebilir kalkınma bilincini geliştirmek. Doğada meydana gelen olaylara ilişkin merak, tutum ve ilgi geliştirmek. Doğanın keşfedilmesi ve insan-çevre arasındaki ilişkinin anlaşılması sürecinde, bilimsel süreç becerilerini ve bilimsel araştırma yaklaşımını benimseyip karşılaşılan sorunlara çözüm üretmek. Çevre bilinci ve çevreye karşı duyarlı davranışları oluşturmak

Bitkiler dünyasını tanıtmak ve sevdirmek. Biyoçeşitlilik konusunda bilgi ve ilgiyi arttırmak. Pratik bahçıvanlık ve bitki yetiştiriciliği konusunda bilgilendirmek. Yetiştirilen bitkiler hakkında araştırma yapmak. Fen bilgisi derslerine karşı ilgiyi arttırmak. Bilimsel süreç becerilerini geliştirmek. Sağlıklı beslenmenin önemini vurgulamak.

Projeye kimler başvurabilir?

Öğretmenler, kulüpler, sivil toplum kuruluşları eşliğinde gelecek ilkokul 4. Sınıf ve ortaokul 1.ve 2. sınıf öğrencilerinden oluşan ve aynı seviyede olan fazla 15 kişilik gruplar katılabilir. Grupların az bir buçuk saat, en fazla iki saat eğitim için net zaman ayırabilmeniz gerekmektedir. Ayrıca eğitim-öğretim dönemi boyunca her hafta aynı gün aynı saatte bahçeye gelmeleri gerekmektedir.

Sorularınız ve başvurularınız için Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. eposta adresi ile irtibata geçiniz.

Fotoğraflar

Buradasınız: Anasayfa EĞİTİM ÇOCUK Rehberli Eğitimler Projeler Bahçıvan Çocuklar Projesi