Faydalı Bitkiler Projesi

2009 - 2010 eğitim öğretim yılından beri sürdürülen Ali Nihat Gökyiğit Vakfı’nın desteklediği bir projedir. Bugüne kadar “Faydalı Bitkiler Projesi” nde toplam 44 minik bahçıvan yetiştirildi. Bu projede her çocuk kendileri için ayrılan tarlada yıl boyunca pratik bahçıvanlık dersleri alırken bitkilerin kullanım alanlarını öğreniyorlar. Öğrenciler, doğada bilimle buluşurken ve doğanın dilini öğrenerek gözlem yaparak keşfediyorlar. Ayrıca etnobotanik* bilimi çerçevesi ile hazırlanan fen ve sanat etkinliklerin içermektedir. Bir eğitim öğretim dönemi boyunca devam etmektedir.

 *Etnobotanik: Bitkilerin ait oldukları coğrafyadaki bilgileri toplayan, insanlar ve bitkiler arasındaki kültürel etkileşimleri inceleyen bilim dalı.

Kazanımlar:

Bitkiler dünyasını tanıtmak ve sevdirmek. Çevre bilinci ve çevreye karşı duyarlı davranışları oluşturmak.Doğa ile sürdürülebilir ilişkilerin kurulmalarını desteklemek. Fen bilgisi derslerine karşı ilgiyi artırmak. Etnobotanik kavramı çerçevesinde bilgilendirmek ve bunu fen ve sanat etkinlikleri ile desteklemek. Biyoçeşitlilik konusunda bilgi ve ilgiyi arttırmak. Pratik bahçıvanlık ve bitki yetiştiriciliği konusunda bilgilendirmek. Sağlıklı beslenmenin önemini kavramak. Doğanın keşfedilmesi ve insan-çevre arasındaki ilişkinin anlaşılması sürecinde, bilimsel süreç becerilerini kazanmak/edinmek ve karşılaşılan sorunlara çözüm üretmek. Çevre ve toplum arasındaki karşılıklı etkileşimi fark etmek. Doğada meydana gelen olaylara ilişkin merak, tutum ve ilgi geliştirmek.

Projeye kimler başvurabilir?

Öğretmenler, kulüpler, sivil toplum kuruluşları eşliğinde gelecek ortaokul 1., 2. ve 3. sınıf öğrencilerinden oluşan ve aynı seviyede olan fazla 15 kişilik gruplar katılabilir. Grupların en az bir buçuk saat, en fazla iki saat eğitim için net zaman ayırabilmeniz gerekmektedir. Ayrıca eğitim-öğretim dönemi boyunca her hafta aynı gün aynı saatte bahçeye gelmeleri gerekmektedir.

Sorularınız ve başvurularınız için Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. eposta adresi ile irtibata geçiniz.

Fotoğraflar

 

Buradasınız: Anasayfa EĞİTİM ÇOCUK Rehberli Eğitimler Projeler Faydalı Bitkiler Projesi