NGBB Yaz Kampı

 

yaz kampi giris2

2012-2013 eğitim öğretim yılından beri sürdürülen Ali Nihat Gökyiğit Vakfı’nın desteklediği bir projedir. İstanbul ve çevresinin yanı sıra daha geniş kesimlere de yaygınlaştırılması hedeflenerek planlanan bu projede 2012 yılında Batman, 2013 yılında Kahramanmaraş ve Hakkâri, 2014 yılında ise Kars ilinden gelen öğrencilerle devam etti.  Öğrenci seçiminde maddi durum ve yaşam koşullarına dikkat ediliyor. İstanbul’u görme ve bu tarz bir alanda eğitim alma fırsatı düşük olan 12-14 yaş arası öğrencilerin seçiliyor. Her yıl Ağustos- Eylül ayları içinde o yıl içinde belirlenen tarihlerle gerçekleşmeye devam etmektedir.

Öğrencilere gelecekleri ilin bitki çeşitliliğinin tanınması ve korunması için neler yapılabileceğine ilişkin yeni fikirler, öneriler ve örnekler oluşturmak amaçlanıyor. Ayrıca öğrenciler, İstanbul’un birçok yerini de program dâhilinde tanıma fırsatı buluyor.

Kazanımlar: Botanik biliminin ve bitki koleksiyonlarının önemini anlar. Bitkiler dünyasını tanır ve doğal döngüdeki önemini kavrar. Biyolojik çeşitlilik ve ekosistem kavramlarını tanır. Biyoçeşitliliğin doğal yaşam için önemini sorgular. Biyoçeşitliliği tehdit eden faktörleri tartışır ve çözümüne yönelik fikirler üretir. İnsan ve çevre arasındaki karşılıklı etkileşimin önemini kavrar. Çevre bilinci ve çevreye karşı duyarlı davranışlar oluşturur. Doğal kaynakların tasarruflu kullanımına yönelik öneriler sunar.

Projeye kimler başvurabilir?

Öğretmenler, kulüpler, sivil toplum kuruluşları eşliğinde gelecek 12-14 yaş arasında 12 öğrencilerden oluşan, maddi durum ve yaşam koşulları ile İstanbul’u görme ve bu tarz bir alanda eğitim alma fırsatı düşük olan ve Ağustos-Eylül ayları içinde 10 gün boyunca eğitime katılabilecekler gruplar başvurabilir. 

Sorularınız ve başvurularınız için Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. eposta adresi ile irtibata geçiniz.

Fotoğraflar